Zapraszamy Cię na pasjonującą przygodę z jedną z najpopularniejszych metod spawania – MIG/MAG! Dzięki spawaniu elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych (MAG), otworzą się przed Tobą nieskończone możliwości!
Niech Twoje spawanie osiągnie mistrzowski poziom – niezależnie od materiału, czy pozycji spawania. Z metoda MIG/MAG jakość spoiny będzie zawsze na najwyższym poziomie. A to dopiero początek!
Zwiększ swoją wydajność, automatyzuj procesy i zdobądź nowe umiejętności. Spawanie MIG/MAG to doskonała kombinacja prostoty i wszechstronności. Nie czekaj – czas na działanie!
Odkryj zalety, które przyciągają profesjonalistów z całego świata:
- Doskonała jakość spoiny bez kompromisów,
- Swoboda spawania w dowolnej pozycji – brak ograniczeń,
- Wielofunkcyjność – spawaj różnorodne grupy materiałowe bez trudu,
- Wydajność – osiągnij więcej w krótszym czasie.
Przygotuj się na pasjonujący świat spawania MIG/MAG – ciesz się doskonałymi spoinami i sukcesem w swojej branży! Pamiętaj o odpowiednich środkach ochrony, aby praca była komfortowa i bezpieczna.
Zanurz się w pasji spawania MIG/MAG – to Twoja droga do doskonałych spoin i spełnienia w przemyśle oraz warsztacie!
Spawanie MIG/MAG czyli spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych (MIG, 131) lub aktywnych (MAG, 135). Skrócone nazwy metody pochodzą z języka angielskiego i oznaczają odpowiednio MIG – Metal Inert Gas, MAG – Metal Active Gas. Jako gazy osłonowe obojętne stosuje się czysty Argon lub mieszaniny gazów obojętnych, natomiast gazy aktywne to najczęściej czysty dwutlenek węgla (CO2) lub mieszanki gazowe np. popularny miks. Ar/CO2 M21. Nazwy MIG i MAG skrywają w sobie przynależność do grupy gazów osłonowych zastosowanych w metodzie, jako nazwę nadrzędną stosuje się GMAW czyli Gas Metal Arc Welding.
To tyle jeżeli chodzi o spotykane nazewnictwo metody. W dalszej części tekstu postaramy się przybliżyć podstawowe informacje o metodzie. Sama metoda znalazła zastosowanie w przemyśle na początku lat 50-tych 20-go wieku i początkowo spawano jedynie w osłonie gazów obojętnych. Dzięki wprowadzeniu składników odtleniających do drutu elektrodowego, możliwe stało się spawanie w osłonie gazów aktywnych.
Dużo uwagi poświęcamy gazom, ponieważ gaz osłonowy ma znaczący wpływ na przebieg procesu spawania i decyduje o takich parametrach jak: zachowanie łuku spawalniczego, właściwości mechaniczne i chemiczne spoiny, kształt lica i głębokość wtopienia, ilość odprysków spawalniczych itd.. Jeżeli chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem. Pomimo tego, że sam gaz osłonowy nie jest z reguły szkodliwy dla zdrowia spawacza, należy stosować specjalistyczne wyciągi spawalnicze oraz odpowiednie środki ochrony osobistej, a pomieszczenie powinno być odpowiednio wentylowane. Powstające w trakcie spawania opary mogą już być szkodliwe dla zdrowia, a same gazy wchodzące w skład mieszanki mogą wypierać tlen z pomieszczenia, w którym prowadzony jest proces.
Przebieg procesu i zasada działania Spawanie GMAW polega na stapianiu materiału ciepłem łuku spawalniczego, który jarzy się pomiędzy elektrodą topliwą, a spawanym detalem. Podczas spawania powstaje jeziorko spawalnicze będące mieszaniną stopionego metalu i elektrody topliwej, które wraz z przesuwaniem palnika po zastygnięciu tworzy spoinę. Cały proces przebiega w osłonie gazu, który zapewnia odpowiednią ochronę jeziorka i właściwy jego przebieg.
Drut spawalniczy, który pełni w tej metodzie podwójną funkcję – elektrody i dodatkowego spoiwa, nawijany jest najczęściej na znormalizowane szpule D100, D200 i D300 o różnej masie w zależności od rodzaju drutu. Skład drutu powinien być jak najbardziej zbliżony do materiału rodzimego. Średnice drutu mieszczą się z reguły w zakresie od 0,6mm do 1,6mm.
Do spawania metodą MIG/MAG stosuje się źródła spawalnicze nazywane półautomatem spawalniczym lub potocznie migomatem. Szczegółowo budowę urządzeń MIG/MAG będziemy omawiać w osobnym tekście. Dla potrzeb tego artykułu przyjmujemy, że popularny migomat zbudowany jest z następujących elementów: źródła spawalniczego, podajnika drutu elektrodowego oraz przewodu roboczego (uchwytu spawalniczego) i przewodu masowego.
W trakcie spawania drut elektrodowy podawany jest w sposób płynny do uchwytu spawalniczego, za pośrednictwem mechanizmu podawania drutu. Koniec drutu przechodzi przez końcówkę prądową na końcu palnika w uchwycie i stapia się w jarzącym łuku pomiędzy drutem, a elementem spawanym. Roztopiony metal z drutu elektrodowego i nadtopione brzegi elementów spawanych, mieszają się tworząc jeziorko spawalnicze, które po zastygnięciu tworzy spoinę. W zależności od typu spoiny i pozycji spawania, stosuje się różne techniki prowadzenia palnika. Sama ilość tzw. ściegów uzależniona jest od grubości materiału i obranej metodologii.
Spawanie MIG MAG
Wady i zalety spawania MIG/MAG Spawanie MIG MAG jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod. Powszechnie stosowana jest do spawania w warunkach przydomowych, warsztatowych oraz w przemyśle. Metoda MAG znajduje zastosowanie podczas spawania wszelkiego rodzaju elementów i konstrukcji stalowych, natomiast metoda MIG stosowana jest do spawania detali i konstrukcji aluminiowych, a także wykonanych ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej.
Zalety metody:
- duża wydajność procesu,
- dobra jakość spawania,
- możliwość wprowadzenia robotyzacji,
- możliwość spawania we wszystkich pozycjach,
- możliwość spawania różnych grup materiałowych, po odpowiednim uzbrojeniu urządzenia,
- metoda stosunkowo prosta do opanowania na poziomie podstawowym.
Wady metody:
- w trakcie spawania pojawiają się odpryski spawalnicze, w szczególności w osłonie dwutlenku węgla (MAG),
- w przypadku spawania ręcznego, jakość złącza spawanego jest mocno uzależniona od umiejętności spawacza,
- występuje skłonność do powstawania przyklejeń w złączach spawanych,
- utrudnione spawanie „w terenie” – wymaga stosowania osłon przed wiatrem.
Zachęcamy Cię do poznania niezwykłego świata Spawania MIG/MAG – otwórz drzwi do doskonałych spoin i zdobądź nowe umiejętności! Pamiętaj o bezpieczeństwie i odpowiednim przygotowaniu, a sukces będzie w zasięgu Twojej ręki.